Zegary wieżowe

Firma TUGAL wykonuje nowe oraz ożywia stare zegary wieżowe. Tarcze zegarów i ich wskazówki wykonywane są z aluminium w zakładach okrętowych. Malowanie i zabezpieczanie tarcz farbami według technologii stoczniowej gwarantuje piękny ich wygląd przez dziesięciolecia.

W latach dwudziestych naszego wieku początkowo w Niemczech zaczęto wprowadzać napęd elektryczny dzwonów. Dzwon został poprzez łańcuch związany z silnikiem, który kręcąc się na przemian w obie strony poruszał nim. Zniknęła naturalna melodia bicia dzwonów. Po włączeniu dzwon prędko zaczynał bić w sposób mechaniczny i jednostajny. Po wyłączeniu szybko stawał.

Zegar wieżowy

Sercem zegara jest komputer TK-2100, który odbiera sygnały radiowe (DCF), z zakodowanym wzorcem czasu o dokładności sekundy na milion lat. Taką też więc dokładność posiada zegar wieżowy. Ciekawostką jest to, że zegar nie posiadając akumulatora, nawet po wyłączeniu prądu może przez wiele lat odmierzać wewnętrznie czas. Po pojawieniu się zasilania komputer wie ile czasu wskazówki stały, i sam je przesunie na aktualną godzinę. Również zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie są wykrywane przez zegar samoistnie, i wskazówki same ustawiają się na aktualny czas.

Zegar, więc praktycznie nie wymaga obsługi. Ręczne zegarki parafianie mogą korygować na podstawie wybijanych przez dzwony kwadransów i godzin. Tu możemy konkurować z sygnałami nadawanymi przez radio. Jeżeli w Parafii jest stary zniszczony zegar, prosimy o kontakt. Postaramy się pomóc w znalezieniu sponsora do pokrycia części kosztów związanych z remontem i odnowieniem zegara.
Na zdjęciach poniżej przedstawiamy niektóre z ciekawszych, wykonanych przez firmę TUGAL zegarów.

Zegar wieżowy
Zegar wieżowy
Zegar wieżowy

Firma TUGAL, wykonuje i uruchamia również CARILLONY, instrumenty wygrywające melodie dzwonami. Na zdjęciu poniżej pokazujemy zbudowany z trzynastu dzwonów Carillon parafii N.M.P. w Gdyni.

Zegar wieżowy

Wykonujemy również wersje elektroniczne dzwonów i carillonów. Dźwięki prawdziwych dzwonów zapisane są cyfrowo w pamięci komputera i przez głośniki na wieży odtwarzane z dużą siłą i pełną wiernością dźwięku. Dodatkowo można podłączyć do tego urządzenia mikrofon bezprzewodowy lub magnetofon i nagłośnić doskonale okolice kościoła.

Kontakt

TUGAL Elektronika Użytkowa Łukasz Gonsierowski Krzysztof Walczyński
80-557 Gdańsk ul. Narwicka 2B (4 piętro)
tel/fax: 58-343-14-09
Krzysztof Walczyński: 880 637 352
Łukasz Gonsierowski: 603 348 548
e-mail: tugal@tugal.eu